Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/dxf/public_html/ahf.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Spadek po mężu / żonie bez testamentu 2017

Zasady dziedziczenia ustawowego po zmarłym małżonku

Dziedziczenie po byłym mężuŚmierć, podobnie jak podatki, jest nieunikniona i prędzej czy później przyjdzie nam się z nią spotkać. Jeśli dysponujemy określonym majątkiem warto jest zadbać, by został on podzielony sprawiedliwe, według naszej woli. Najlepszym rozwiązaniem jest sporządzenie testamentu. Jeśli spadkodawca pozostawił po sobie testament, wówczas mamy do czynienia z dziedziczeniem testamentowym i praktycznie wszystko jest wtedy jasne. Wystarczy tylko odczytać testament i zastosować się do jego zaleceń. Jeśli jednak spadkodawca nie pozostawił po sobie testamentu, wówczas mamy do czynienia z dziedziczeniem ustawowym.

Przepisy prawa spadkowego w szczególny sposób chronią małżonkę zmarłej osoby. Na kartach prawa zapisane są wyraźne zasady dziedziczenia, którym muszą podporządkować się wszyscy potencjalni spadkobiercy.

INSTYTUCJA ZACHOWKU

Małżonce, a także zstępnym i rodzicom zmarłego przysługuje tzw. zachowek. Jest to jedno z pojęć charakterystycznych dla prawa spadkowego, pod którym kryje się zagwarantowana przez prawo część spadku po zmarłej osobie. Osoby te nie pozostają tego pozbawieni nawet w przypadku, gdy zmarły sporządził przed śmiercią testament lub przekazał darowiznę.

KTÓRE OSOBY DZIEDZICZĄ I W JAKIEJ CZĘŚCI
Także zasady dziedziczenia ustawowego jasno określają, że małżonka dziedziczy część spadku po zmarłym mężu. W pierwszej kolejność, prawo do spadku przysługuje właśnie małżonkowi oraz dzieciom. Majątek dzielony jest po równo, przy czym małżonek ma otrzymać minimum ¼ wartości majątku. Jeśli małżonkowie nie mieli dzieci, to wówczas majątek dzieli się między małżonka, rodziców i rodzeństwo zmarłej osoby, przy czym małżonek otrzymuje minimum połowę majątku, a każdy z rodziców ¼ tego, co przypada łącznie rodzicom i rodzeństwu, a reszta dzielona jest po równo między rodzeństwo.

DZIEDZICZENIE PO BYŁYM MAŁŻONKU

Jednak majątek po zmarłej osobie przysługuje małżonce tylko wtedy, gdy w momencie otwarcia spadku pozostawała w związku małżeńskim ze spadkodawcą i nie została orzeczona wyrokiem sądu separacja. Małżonka jest wyłączona od dziedziczenia także w momencie, gdy spadkodawca wystąpił o orzeczenie rozwodu lub separacji z jego winy, a żądanie to było uzasadnione.

PODATEK OD SPADKU

Małżonka, podobnie jak każda z osób, które otrzymały spadek, jeśli jego wartość przekracza wartość kwoty wolnej od podatku, musi uiścić podatek od spadku. Małżonka znajduje się w pierwszej grupie podatkowej, która odprowadza najniższy podatek od spadku.

POSTĘPOWANIE SPADKOWE

Większość spraw spadkowych prowadzona jest przed sądami, jednak od niedawna można także załatwić sprawy związane ze spadkiem u notariusza. Jeśli istnieją jakiekolwiek problemy z ustaleniem spadkobierców, wówczas wszczyna się procedurę badania sprawy spadkowej. Najczęściej ma to miejsce w przypadku spraw spadkowych zagranicznych. Polskie prawo spadkowe chroni żonę i dzieci spadkodawcy i gwarantuje im część spadku po zmarłym mężu i ojcu.

(Artykuł przeczytany 51 razy, w tym dziś 1)
0
0