Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/dxf/public_html/ahf.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Co się bardziej opłaca – kredyt czy leasing? 2017

Najważniejsze różnice między kredytem, a leasingiem

kredyt czy leasingPrzedsiębiorcy i właściciele małych, średnich i tych dużych firm często borykają się z problemem: skąd wziąć środki finansowe na modernizację, inwestycję, na rozwój? A jak wiadomo, modernizacja i rozbudowa jest podstawą rozwoju firmy i bez niej żadne przedsiębiorstwo nie może funkcjonować z zadowalającymi wynikami. Skąd jednak brać fundusze na rozwój? Można czerpać je ze środków własnych lub ze środków pozyskanych z kredytu.
Jednak nie zawsze przedsiębiorstwo posiada odpowiednie zasoby finansowe. Najczęściej korzysta się z kredytów, a także z jeszcze jednej formy pozyskiwania dla firmy środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych, czyli z leasingu. Jakie są różnice między kredytem, a leasingiem i co jest korzystniejsze?
Kiedy jednak skorzystać z oferty leasingu, a kiedy złożyć wniosek kredytowy? Wszystko zależy od sytuacji, w jakiej znajduje się firma. Dla kogo korzystniejszy jest leasing? By odpowiedzieć na to pytanie, warto jest zapoznać się z podstawowymi pojęciami dotyczącymi tego zagadnienia.
Transakcja leasingowa polega na podpisaniu przez strony umowy, w której zawarte są wszystkie warunki leasingu. Na jej mocy, korzystający, czyli leasingobiorca, otrzymuje prawo do używania rzeczy, która nie jest jego własnością, a jednocześnie zobowiązuje się do dokonywania płatności za używanie przedmiotu, spłacając tym samym jego wartość.
Najczęściej stosuje się dwa rodzaje leasingu: operacyjny i finansowy, choć coraz częściej spotyka się także leasing zwrotny. Najczęściej wśród przedsiębiorców spotyka się leasing samochodów, osobowych i dostawczych, nowych i używanych, a także leasing maszyn i urządzeń do produkcji.
Bardzo często przedsiębiorcy korzystają z usług firm leasingowych, a także z usług doradcy leasingowego, który pomaga znaleźć najkorzystniejszy i sprawdzony leasing. Największą zaletą leasingu jest to, iż nie trzeba dysponować określoną całą kwotą na zakup środka trwałego, a przedmiot leasingu sam zarabia na spłatę rat leasingowych. Jest także zdecydowanie mniej kosztownym przedsięwzięciem niż kredyt.
W przypadku kredytu bankowego, do głównych jego zalet możemy zaliczyć: otrzymanie przez przedsiębiorstwo, wykonanej przez specjalistów, opinii na temat planowanego przedsięwzięcia, możliwość otrzymania środków na skomplikowane przedsięwzięcia, a także możliwość poprawienia płynności finansowej.
Z kredytem wiąże się więcej formalności i dłuższy czas oczekiwania na rozpatrzenie decyzji. W przeciwieństwie do leasingu, przedsiębiorca musi ponieść także dodatkowe opłaty i prowizje. Większe oszczędności od strony podatkowej, są także w leasingu.
Przed podjęciem decyzji, szczególnie takiej, w przypadku której w grę wchodzą wysokie kwoty, warto jest dokładnie przeanalizować koszty związane z kredytem i z leasingiem.

(Artykuł przeczytany 23 razy, w tym dziś 1)
0
0