Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/dxf/public_html/ahf.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Dla kogo są fundusze inwestycyjne? 2017

Rodzaje funduszy inwestycyjnych

fundusze inwestycyjneFundusze inwestycyjne pozwalają na zbiorowe oszczędzanie i pomnażanie zysków. Oczywiście może się okazać, że zysk nie będzie tak duży jak były to prognozowane. Z drugiej strony wartość udziałów w danym funduszu może też niespodziewanie wzrosnąć. Perspektywa czasowa odgrywa tutaj dużą rolę. Śledząc notowania funduszy inwestycyjnych warto sprawdzić jak wyglądała sytuacja w różnych okresach czasu. To ważna informacja dla osób, które mają określony cel na który chcą zebrać pieniądze. Może on być bowiem krótko lub długoterminowy, a wartość udziałów w poszczególnych funduszach może przyrastać na różne sposoby. Jedno jest pewne – wybierając fundusz inwestycyjny trzeba wziąć pod uwagę jego wyniki w porównaniu z innymi funduszami oraz własne potrzeby czy przekonania. Istnieją bowiem różne rodzaje funduszy inwestycyjnych. Który wybrać?


Najprościej można to wyjaśnić biorąc pod uwagę pewne szczególne kryteria
. Jedno z nich zostało już wymienione. Jest to mianowicie kryterium celu inwestycyjnego. Z punktu widzenia uczestników funduszu chodzi tutaj o plany wymagające zaangażowania pewnej kwoty pieniędzy. Inwestuje się więc w fundusz aby pomnożyć swoje oszczędności. Natomiast są osoby, które już nawet kilkadziesiąt lat wcześniej myślą o swojej emeryturze i jest to zdecydowanie cel długoterminowy, ale są też zwolennicy szybkiego „zarobku”. Wówczas zwykle pieniądze przeznaczane są na zakup samochodu, wakacje, remont mieszkania itd. Cele inwestycyjne stawiają sobie też oczywiście fundusze. Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, czyli organ zarządzający, podejmuje tego typu decyzje po konsultacji ze specjalistami, których zatrudnia na bardzo odpowiedzialnych stanowiskach.
Z kolei kryterium obszaru inwestycyjnego dyktuje  wybór funduszu inwestycyjnego  według rynku na jakim działa. Może to być tylko rynek krajowy, ale także europejski czy globalny. Poza tym fundusze mogą się poruszać po obszarach rozumianych nieco inaczej. Chodzi mianowicie o rynek akcji, obligacji, pieniężny lub nieruchomości. Każdy ma w końcu inne preferencje.
Oczywiście istotne jest także kryterium formy uczestnictwa w funduszu. Pod tym względem można wyróżnić fundusze otwarte i zamknięte. Do funduszu otwartego może przystąpić każdy i w dowolnej chwili zrezygnować z uczestnictwa w nim. Jeśli chodzi o fundusze zamknięte są powoływane na ściśle określony okres czasu. Mają też prawo sprzedawać swoje udziały w drodze prywatnej oferty. Natomiast mogą mieć wtedy tylko 99 udziałowców. Jeżeli ma ich być więcej pozostaje oferta otwarta i dostęp do nabywania jednostek udziałowych dla wszystkich zainteresowanych.

(Artykuł przeczytany 40 razy, w tym dziś 1)
1
0