Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/dxf/public_html/ahf.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Kwartalne rozliczanie ryczałtu - kiedy to się opłaca? 2017

Czy ryczałt można rozliczyć kwartalnie?

odliczanie-ryczaltuSpośród wielu różnego rodzaju proponowanych metod rozliczeń z fiskusem, można zdecydować się na wybór kwartalnej formy rozliczania swoich przychodów. Dzięki takiej formie można skutecznie zoptymalizować swoje zobowiązania wobec urzędu skarbowego – a więc w pierwszym miesiącu kwartału zawierać najważniejsze transakcje przychodowe, natomiast pozostałe koszty realizować w ostatnim miesiącu kwartału.

W ten sposób przedsiębiorca może czerpać z tego rodzaju formy rozliczeń dodatkowe korzyści.

Podatek ryczałtowy od osób fizycznych na ogół należy opłacać do dwudziestego dnia miesiąca za poprzedni kwartał. Zaliczkę na podatek dochodowy za ostatni kwartał roku podatkowego należy natomiast wpłacić w okresie najpóźniej do dwudziestego stycznia kolejnego roku podatkowego. Jeśli dzień dwudziestego danego miesiąca przypadnie w sobotę bądź w święto ustawowo wolne od pracy, wówczas zaliczkę na podatek dochodowy można wpłacić w terminie najbliższego dnia roboczego. Ryczałt można rozliczać więc kwartalnie, ale trzeba wiedzieć, że ta forma rozliczeń jest zarezerwowana przede wszystkim dla osób fizycznych, małych podatników, a także dla wszystkich tych, którzy dopiero rozpoczynają prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Wybór kwartalnej formy rozliczeń dokonać mogą ponadto podatnicy, którzy stosują zasady ogólne (skalę podatkową lub podatek liniowy według stawki 19 procent).

Zgodnie z ustawą o podatku od dochodów ewidencjonowanych z dnia 20 listopada 1998 roku, mali podatnicy, którzy zdecydują się na kwartalną formę wpłacania zaliczek, mają obowiązek do dnia dwudziestego lutego poinformować o tym fakcie właściwego dla miejsca zamieszkania naczelnika urzędu skarbowego (najczęściej w tym celu koniecznie jest złożenie pisemnego oświadczenia). Takie zawiadomienia dotyczą także późniejszych lat, a także w przypadku, kiedy podatnik zdecyduje się na rezygnację z kwartalnego sposobu wpłacania zaliczek na podatek dochodowy.

Warto wiedzieć, że w przypadku podatników, którzy zadeklarowali się dokonywania rozliczeń w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, kwartalna zapłata podatku możliwa jest wówczas, kiedy uzyskane przychody z prowadzonej samodzielnie działalności (bądź przychody spółki) w roku poprzedzającym dany rok podatkowy nie przekroczyły wartości dwudziestu pięciu tysięcy euro. Jeśli takie przychody zostaną osiągnięte, wtedy w kolejnym roku podatkowym podatnik nie ma możliwości kontynuowania rozliczeń kwartalnych i ma obowiązek przejść na zapłatę w trybie miesięcznym.

(Artykuł przeczytany 48 razy, w tym dziś 1)
0
0