Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/dxf/public_html/ahf.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Czym grozi jazda bez ważnego ubezpieczenia OC? 2017

Co zrobić gdy sprawca wypadku nie ma aktualnego ubezpieczenia OC?

wypadek-samochodowy-co-robić-300x199W myśl ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. z 2003 r., nr 124, poz. 1152 z późn. zm.), ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych i podlegających rejestracji oraz może podlega kontroli na wezwanie upoważnionych służb.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej chroni osoby poszkodowane w wypadkach komunikacyjnych przed koniecznością naprawy swojego samochodu z własnych środków, w momencie, gdyby sprawca okazał się osobą niewypłacalną. Jeśli sprawca posiada ważne ubezpieczenie OC koszt naprawy szkód wyrządzonych w wypadku komunikacyjnym pokrywa ubezpieczyciel. Co się dzieje, gdy sprawca wypadku nie ma wykupione ubezpieczenia OC?

Niestety, według Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego bez ważnego ubezpieczenia OC jeździ po drogach ok. 200 tysięcy kierowców. UFG przychodzi na pomoc osobom poszkodowanym przez kierowców bez ważnego OC. Pieniądze w tym funduszu pochodzą z części składek ubezpieczeniowych płaconych przez resztę kierowców… Biorąc pod uwagę fakt, że jazda bez ważnego OC to maksymalnie 500 euro mandatu to kierowcy niewiele sobie z tego robią. W ten sposób ci uczciwi składają się na naprawianie szkód wyrządzonych przez tych nieuczciwych użytkowników dróg.

Jak należy się zachować kiedy ulegniemy wypadkowi i sprawca nie posiada OC? Dokładnie tak samo jak w przypadku zwykłej kolizji. Chociaż najbezpieczniej jest wezwać policję to w przypadku kiedy nie mamy na to czasu należy spisać oświadczenie uczestników kolizji drogowej, w którym zawrzemy opis wszystkich okoliczności wypadku, numery prawa jazdy, numerów rejestracyjnych samochodów biorących udział w wypadku. Takie oświadczenie musi być bezwzględnie podpisane przez obie strony zdarzenia. Taki dokument należy dostarczyć do któregokolwiek towarzystwa ubezpieczeniowego, które ma obowiązek przekazania sprawy wraz z dokumentami do UFG, który w ciągu 30 dni wypłaca odszkodowanie. Do wniosku można dołożyć kopie faktur za naprawy samochodu

(Artykuł przeczytany 82 razy, w tym dziś 1)
0
0