Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/dxf/public_html/ahf.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Kto spłaca kredyt hipoteczny po rozwodzie? 2017

Co się dzieje z kredytem hipotecznym w przypadku rozwodu?

spłata kredytu mieszkaniowego po rozwodzieJak się okazuje to właśnie małżeństwa (szczególnie te młode) mają o wiele większe szanse na przyznanie kredytu hipotecznego niż ma to miejsce w przypadku osób samotnych. W związku z różnego rodzaju udogodnieniami w spłacie takich zobowiązań finansowych (np. rządowy program „Rodzina na swoim”), większość młodych nowożeńców decyduje się na ich zaciągnięcie. Jak jednak dowodzi rzeczywistość, obecnie coraz więcej świeżo upieczonych małżeństw dość szybko się rozpada…
Co więc dzieje się w przypadku gdy dochodzi do rozwodu…..
….a małżonków wiąże jeszcze wspólny kredyt hipoteczny?

Jeżeli są oni w stanie ustalić między sobą spłacanie rat kredytu na drodze polubownej, sytuacja jest klarowna. W przypadku braku zgody ostateczny głos ma jednak sąd podczas rozprawy o rozdzielność majątkową męża i żony. Podzielenie takiego zobowiązania finansowego między nimi następuje po uprzedniej konsultacji sądu z bankiem, który udzielił kredytu aktualnym rozwodnikom.
W przypadku rozwodu najkorzystniejszym rozwiązaniem jest przepisanie kredytu hipotecznego na jednego z małżonków, który będzie mieszkał w spłacanej nieruchomości. Taka sytuacja jest jednak możliwa dopiero w razie, kiedy dany bank potwierdzi zdolność kredytową takiej osoby i uzna ją za wystarczającą w zaistniałych okolicznościach. Kolejnym wyjściem z tej sytuacji jest również przeniesienie takiego zobowiązania na małżonka, który związał się z inną osobą i założył z nią nową rodzinę.
Generalnie znalezienie optymalnego rozwiązania spłaty preferencyjnej pożyczki hipotecznej  w trakcie rozwodu jest zadaniem niezwykle trudnym. Mimo iż bank czy doradca kredytowy nie interesuje się naszym życiem prywatnym, będzie natychmiastowo egzekwował każde opóźnienie w spłacie zaciągniętego kredytu.

Przed wyborem jakiegokolwiek bankowego zobowiązania finansowego, a w szczególności kredytu długoterminowego (np. kredyt na budowę domu) warto skorzystać z porady specjalisty. Korzystając z usług profesjonalnego doradcy kredytowego każdy kredytobiorca będzie bowiem w stanie wybrać odpowiednią dla siebie ofertę oraz uniknąć ewentualnych pułapek zawartych w umowach kredytowych.

(Artykuł przeczytany 24 razy, w tym dziś 1)
0
0