Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/dxf/public_html/ahf.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Leasing na używane maszyny - tak czy nie? 2017

Co można wziąć w leasing?

leasing a kredytMówiąc o leasingu, nie można na samym początku nie wspomnieć, na czym polega ta forma finansowania. Otóż najprościej rzecz ujmując, leasing to umowa, która pozwala na zysk obu stronom: zarówno leasingodawcy, jak i leasingobiorcy. Najlepiej jest to wytłumaczyć na prostym przykładzie: Kiedy chcesz kupić nowy samochód firmowy, jednak nie masz na tyle pieniędzy, żeby kupić go od razu, musisz zastanowić się nad inną formą finansowania. Do wyboru masz albo kredyt bankowy, albo leasing. Pierwsza forma wydaje się zbyt kosztowna, więc wybierasz drugą…

Idziesz do firmy leasingowej, która oferuje, że kupi dla Ciebie samochód, będzie płaciła za jego amortyzację, odda Ci go jednak w użytkowanie, a jedyne czego oczekuje w zamian to, żebyś spłacał comiesięczne raty leasingowe za niego. Jako że umowa leasingowa na samochód nie może być krótsza niż 40% okresu amortyzacji, to będziecie zobowiązywani do współpracy ze sobą minimum przez dwa lata (zwykle okres amortyzacji nowego samochodu trwa pięć lat).

Po tym, jak czas ten minie, będziesz mógł kupić użytkowany przez siebie samochód za wcześniej ustaloną cenę, którą będziesz znał od samego początku, ponieważ wzmianka na ten temat zostanie zawarta w umowie leasingowej, którą podpisywałeś na samym początku. Jeśli okaże się, że nie masz pieniędzy, aby samochód odkupić, nie musisz tego robić – nie masz takiego obowiązku.
Z powyższego wynika, że dzięki umowie leasingowej, można uzyskać dodatkowe środki finansowe dla firmy.

Można również upłynnić środki zamrożone, np. decydując się na leasing nieruchomości. Polegałoby to na tym, że oddałbyś w leasing, weźmy na to, magazyny należące do firmy, z zastrzeżeniem, że podczas trwania umowy będziesz mógł z nich korzystać, natomiast po skończeniu umowy będziesz mógł je z powrotem odkupić. Jest to pomysł ryzykowny, jednak idealny dla firm, które potrzebują natychmiastowego „zastrzyku gotówki”.

Co jeszcze można oddać w leasing? Tak naprawdę wszystko, co jest środkiem trwałym, a więc: maszyny rolnicze, maszyny budowlane, nieruchomości, samochody (nowe i używane), sprzęt medyczny, maszyny produkcyjne, cysterny, autobusy itd. Czyli właściwie każdy rodzaj sprzętu, który umożliwi danej firmie rozwój.

Uwaga! Niestety nie każda firma leasingowa zajmuje się każdym rodzajem leasingu. Na polskim rynku istnieją firmy, które specjalizują się w konkretnych rodzajach leasingu, np. leasingu samochodów używanych. Bardzo trudno jest natomiast znaleźć firmę leasingową zajmującą się leasingiem nieruchomości – jest to jeszcze mało popularna forma.

(Artykuł przeczytany 25 razy, w tym dziś 1)
0
0